Lipiec 10 2020 21:48:01
stat4u
Najnowsze artykuły
Odkrycie rzekomych reliktów szubienicy w Kaliszu

Na Rynku w Kaliszu archeolodzy odsłonili kamienno-ceglany fundament na planie okręgu. Początkowo łączyli znalezisko z nieznanym obiektem o funkcji hydrotechnicznej (studnia lub rząpia). Obecnie, odnosząc się do analogicznych znalezisk murowanych obiektów na planie okręgu, postawili chwytliwą hipotezę wg której, ich zdaniem, mogą być to relikty szubienicy.

czytaj więcej
Nieformalne spotkanie członków SOiBZP we Wrocławiu

Z inicjatywy kilku osób dnia 22 lutego odbyło się jednodniowe spotkanie członków SOiBZP poświęcone zabytkom dawnego prawa zlokalizowanym we Wrocławiu. Stolica Śląska ze względu na swoją rangę i znaczenie w przeszłości posiadała liczne miejsca i urządzenia, które wiązały się z dawnym prawodawstwem. Wiele z nich uległo zniszczeniu, lecz te które się zachowały należą niewątpliwie do zabytków unikatowych.

czytaj więcej
Badania archeologiczne szubienicy w Żaganiu (sezon 2019 r.)
czytaj więcej
Nowe artykuły

Apel o nadsyłanie artykułów - doniesień terenowych, sprawozdań, relacji terenowych.

czytaj więcej
Miejsce straceń w Chełmsku Śląskim

 

 

Miejsce straceń w Chełmsku Śląskim

 

W dniach 06-15 kwietnia 2018 r. prowadzono kolejny etap rozpoznania terenowego na Śląsku w poszukiwaniu dawnych miejsc straceń w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki: Tam, gdzie zwierzęta równe były ludziom. Dawne miejsca straceń na Śląsku w ujęciu interdyscyplinarnym. Badaniami nieinwazyjnymi przy użyciu metody magnetycznej i elektrooporowej i sondażami archeologicznymi objęto dwie lokalizacje: Lubawkę i Chełmsko Śląskie. Ekipa terenowa składała się z dr Daniela Wojtuckiego z Uniwersytetu Wrocławskiego (historyka i archiwisty - kierownika projektu), mgr Magdaleny Majorek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i mgr Bartosza Świątkowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego (archeolodzy) oraz wykonawców badań nieinwazyjnych związanych z Trade JP Joanna Pisz, Archeologia Nieinwazyjna z Warszawy. Badania zostały wsparte również przez Antoniego Miziołka ze Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa. W ramach badań nieinwazyjnych wykorzystano dwie techniki prospekcji geofizycznej: metodę elektrooporową pozwalającą...

czytaj więcej
Wygenerowano w sekund: 0.00 - 8 zapytań MySQL 504,536 unikalnych wizyt